As I’m starting to branch out into more money saving advice, not just for food but budgeting in general, I’m excited to share my latest recipe with you.  That looks like grated cheese in the photo, but it’s actually soap!  I’ve started making a lot of my own household cleaners and detergents to save money, and one of my favorites is laundry soap.  It’s really easy to make, does a great job cleaning your clothes, and totally saves money even over buying the large bulk amounts of laundry soap.There are just three ingredients (and water) in my homemade laundry soap.  I researched a lot of different ways to make laundry detergent and found that this one was the cheapest and the easiest for me to store.


For soap you need a plain soap like Ivory, a laundry soap like Fels Naptha or even better, homemade soap!  My sister in law Heather actually makes soap, really good stuff!  You can get pre-grated plain laundry soap made with olive oil in her etsy shop.  One batch of that can make you two batches of laundry soap.  If you’re not in the mood for hunting down all the ingredients at the best deal, she also sells an easy laundry soap kit that will still give you a great deal for an all natural scent free laundry soap.


In addition to 2 ounces of grated soap, you’ll need washing soda and borax.  You can buy both of these online but the cheapest place I’ve found them is ACE Hardware.  If the ACE store near you doesn’t carry them, you can even order them on their website to be delivered there.

A 4 lb 12 oz (or 76 oz) box of Borax is $5.49 at my local ACE, which means it’s 7 cents an ounce.  A 3 lb 7 oz (55 oz) box of washing soda is $4.79 so that’s 8 cents an ounce.  You can typically get plain soap for anywhere from $1-2 an ounce.

So one batch of laundry soap from this recipe cost me 21 cents in Borax, 40 cents in washing soda and $2 in soap.  That’s $2.61 for 76 loads or 3 cents per load!!!!


Yes, that sounds crazy cheap, but is it actually cheaper than store bought laundry soap?  We used to get our laundry soap at Sam’s Club, and it’s a pretty good price if you’re going to buy it.  Their cheapest I’ve seen is “All” brand, which comes out to 10 cents per load.  Now 7 cents might not sound like that big of a difference, but let’s do a little more math.  Hang in there!

I don’t know how often you do laundry, but between us and our two exchange students, we do at least 4 loads a week.  That means in one year, if you’ve thrown in an extra couple loads for bed sheets we’ve spent about $6.50 in our homemade laundry soap.  Doing that same math, I would spend $21 a year on laundry soap.  Okay, maybe still not that shocking, but over time it adds up.  I’d rather have that extra $14.50 a year for fun money!

Some people have said that $14.50 a year isn’t worth the time it takes to make, but what if the cheapest detergent brand doesn’t work for you because the scents and other additives.  A lot of us have very sensitive skin, and this is a big part of why I started making my own homemade laundry soap.  Sam’s Club was the cheapest place I found an unscented, dye-free laundry detergent, and that came out to a whopping 33 cents a load!!!  That means spending at least $75 a year on laundry soap.  Now we’re at $68.50 in saving a year.  Can you see why I switched?


The bottom line is that it’s really easy to make your own laundry detergent.  Making it yourself is just one more way to save a little bit of money, and that adds up in the long run.  By saving a few dollars on things like homemade laundry detergent, homemade mayonnaise, homemade potstickers (items I might normally buy in the store) I can shave up to at least $100 a month off of my budget!

I’ve got a bunch of other household supplies I’m working on homemade versions of.  Do you have a favorite homemade cleaner?grated-soap

Homemade Laundry Soap Recipe

Prep time: 5 minutes
Cook time: 10 minutes
Total time: 15 minutes
Yield: 76 laundry loads


  • 2 oz
    grated plain soap
  • 1/2 cup (5 oz)
    washing soda
  • 1/2 cup (3 oz)

Cooking Directions

  1. Place grated soap in a very large pot with 6 cups of water. Heat on high until soap begins to melt.
  2. Add the washing soda and borax and stir well until everything is dissolved.
  3. Fill your storage container with 13 cups of hot (not boiling) water. Add the soap mixture to the container and stir or seal and shake.
  4. Let sit 24 hours until it has formed a watery gel (kind of like egg drop soup!).
  5. Use 1/4 cup of soap per laundry load.

Approximate cost/serving: It’s just 3 cents per laundry load.  You can read all the math in the post above.

Free Cute Kid Snacks

We'd love to keep in touch. Be sure to sign up for our newsletter and get your free download of our favorite healthy cute kid snacks.

Posts may contain affiliate links. If you purchase a product through an affiliate link, your costs will be the same but Eating Richly Even When You're Broke will receive a small commission. This helps us to cover some of the costs for this site. Thank you so much for your support!

Nutritional and cost information is for estimating purposes only, and subject to variations due to region, seasonality, and product availability.